York Swivel Chair – 105964-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Small scale, major comfort. Tailored seating in a smoky velvet offers a touch of movement. A mossy charcoal hue and a 360-degree swivel add design-forward modernity.
Product Details
| Weight (kg) | 32 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 70.55 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.2 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.572 m³ |
| Color | Modern Velvet Smoke, Burnt Sepia |
| Material | 100% Polyester, Solid Banak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 31.50″w x 35.00″d x 28.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 80.0 cm w x 88.9 cm d x 72.4 cm h |
Additional information
| Weight | 70.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.5 × 28.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Burnt Sepia ,Modern Velvet Smoke |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields