Yara Outdoor Swivel Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Yara Outdoor Swivel Lounge Chair by Susan Hable is a beautiful tub-back chair. The stainless-steel frame is wrapped in woven in synthetic fiber, an environmentally friendly material that is non-toxic and is recyclable, in a proprietary Graystone Weave finish. Standard with an exclusive DryTech Spring-Down seat cushion. The Yara Outdoor Swivel Lounge Chair is made close to the ground to hide the metal swivel base. A custom fitted protective cover is sold separately as HCD8700-27-PC.
Product Details
| Dimensions | W 27.5in D 28.75in H 27in |
|---|---|
| Wood Species | Woven Resin |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Dry-Tech Spring |
| Weight | 64 lb |
| Volume | 19.46 ft³ |
| COM | 2 yd |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 27.5 × 27 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Greystone |
| Collection |
Hable® Outdoor Collection |
"*" indicates required fields
