Xavier Chair – 229360-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
229360-003
Category: Chairs
Tags: Black, Carson Black, Aged Almond, Aged Almond Cane, Chairs, Four Hands
Description
Vintage inspiration gives the feel of rich heritage. A warm wood frame in an aged finish supports a cane back and worn Italian leather seat, for low-profile comfort.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 28.66 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.9 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.62 m³ |
| Color | Carson Black, Aged Almond, Aged Almond Cane |
| Material | Top Grain Leather, Solid Parawood, Cane |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 28.25″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 71.8 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 29.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 30 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Aged Almond ,Aged Almond Cane ,Carson Black |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields