Xavier Chair – 229360-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
An antique style is reimagined with a rich cane backing and sustainably made, stone-washed Belgian Linen™. Detailed with fluted tapered legs and smooth arms that wrap around the back for the look of a vintage market find. Naturally durable and soft to the touch, Libeco™-sourced linens are artisan-made and free of toxic chemicals. Perfect as an accent chair or in pairs.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 28.66 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.9 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.62 m³ |
| Color | Hasselt Taupe, Aged Almond, Aged Almond Cane |
| Material | 51% Linen, 49% Wool-Stonewash, Solid Parawood, Cane |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 28.25″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 71.8 cm d x 76.2 cm h |
| Weight | 29.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 30 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Aged Almond ,Aged Almond Cane ,Hasselt Taupe |
| Style |
Transitional |
"*" indicates required fields