WILLOW CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A companion chair to the very popular Willow sofa, this is a natural. Graceful shaping to the back and arms completing with a beautifully executed waterfall skirt. Spring-Down seat cushion standard
Product Details
| Dimensions | W 29.25in D 35in H 42in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 85 lb |
| Volume | 56.61 ft³ |
| COM | 8 yd |
Additional information
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 29.25 × 42 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields