WESTON SWIVEL GLIDER CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Weston Swivel Glider features English arms, a Blend-Down back, and a Spring-Down T-seat cushion. It is also available as a stationary chair and as a swivel chair. A Spring-Down seat cushion is standard on the chair. Standard with welt trim shown. We recommend the HC509-29 Colefax Ottoman or the HC2601-29 St. Charles Ottoman as a companion to the Weston Chair series
Product Details
| Dimensions | W 32in D 37.5in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 102 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10 yd |
Additional information
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 32 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields