WELLESLEY SETTEE M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The sophisticated Wellesley Made To Measure® demonstrates David’s devotion to refined nuance. With walnut wood accents on the track arm and a tailored tight back and base, the Wellesley is ideal for intimate alcoves, sitting rooms, studies and other cozy spaces. When ordering this item in leather, please note that pillows are not included and must be purchased separately. To match the standard pillows included with the fabric version, order an additional quantity of pillow SKU HC916-96. Spring Down Seat Cushion Standard Configuration – (34″-59″) = 1, (60″-84″) = 2, (85″-96″) = 3.
Product Details
| Wood Species | Walnut Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 177 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 12 yd |
| COL | 189 sq. ft |
| Dimensions | W 96in D 31.5in H 31.5in |
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 96 × 31.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields