Warren Chair – 243127-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Vintage oak framing features meticulous details, with tapered legs and seamlessly integrated arm wraps. Spindles beneath the arms rise to form a fluid connection with the frame, enhancing the chair’s airy silhouette. A chenille-like velvet offers comfort with track-resistant livability. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 39.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.71 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.558 m³ |
| Color | Altair Sienna, Vintage Brown Oak |
| Material | 100% Polyester, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.75″w x 35.00″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 78.1 cm w x 88.9 cm d x 78.1 cm h |
| Weight | 39.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.75 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Orange |
| Detail Color |
Altair Sienna ,Vintage Brown Oak |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Warren |
"*" indicates required fields