Warren Chair – 243127-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A classic silhouette through a contemporary lens. Framed in vintage oak, this accent chair features tapered legs, spindles along the arms and bauble details. Finished in buttery smooth leather that’s rich in character. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 39.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.71 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.558 m³ |
| Color | Dulane Mahogany, Vintage Brown Oak |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.75″w x 35.00″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 78.1 cm w x 88.9 cm d x 78.1 cm h |
| Weight | 39.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.75 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dulane Mahogany ,Vintage Brown Oak |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Warren |
"*" indicates required fields