Warren Chair – 243127-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A classic silhouette through a contemporary lens. Framed in vintage oak, this accent chair features tapered legs, spindles along the arms and bauble details. Finished in Turkish-made upholstery with a heavy pile that blends brushed, pulled and boucle styles, it’s woven into a subtle linear pattern for intriguing depth. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 39.68 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.71 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.558 m³ |
| Color | Ivan Snow, Vintage Brown Oak |
| Material | 60% Acrylic, 33% Cotton, 7% Polyester, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.75″w x 35.00″d x 30.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 78.1 cm w x 88.9 cm d x 78.1 cm h |
| Weight | 39.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 30.75 × 30.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Ivan Snow ,Vintage Brown Oak |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Warren |
"*" indicates required fields