VIRGINIA SWIVEL CHAIR W/DRESSMAKER SKIRT
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by an English Club Chair, the Virginia Chair has a tall backs softly pleated arms, and turned mahogany front posts. A companion ottoman with concave sides is also available. A pair of chairs with a single ottoman makes an intimate area for conversation. The classic form and scale make Virginia appropriate in both modern and traditional interiors. Luxury Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman is standard in Classic cushion.
Product Details
| Dimensions | W 31.5in D 37in H 36.5in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 94 lb |
| Volume | 48.61 ft³ |
| COM | 8 yd |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 31.5 × 36.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields