URSULA ARMLESS CHAIR – Tight Seat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Ursula Slipper Chair was inspired by a 1940’s Italian club chair that had been made for a Czech ambassador’s residence. Susan loved its hand-carved talon legs and distinctive shape and she reimagined the shape as an armless slipper chair. Tight seat is standard. A companion love seat is also available.
Product Details
| Dimensions | W 24.5in D 27.5in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 71 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 68 sq. ft |
Additional information
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 24.5 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields