TUB CHAIR WITH CASTERS
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This classic Tub Chair with its upholsered top rail is standard with decorative nail head trim and Antique Brass ferrules with casters. It is available without casters as 965-11. A companion version is available with an exposed mahogany top rail as 955-00. Nail head trim standard. Casters and ferrules also available in Chrome.
Product Details
| Dimensions | W 26in D 24.5in H 31in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 40 lb |
| Volume | 23.58 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 26 × 31 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Medium Mahogany / Mahogany |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields