Topanga Swivel Chair – 106008-020
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Angled arms and a single pillow create a laid-back look, with a 360-degree swivel for ease in your office or living room.Sourced from one of the oldest family-owned tanneries in Italy’s Bassano del Grappa, our top-grain heirloom leather covering is salvaged and processed from upcycled hides featuring an abundance of natural markings, scars and color variations. The result? Supple, buttery soft hides with an unmatched depth of color and richness, and an authentic lived-in look.
Product Details
| Weight (kg) | 34 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 74.74 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.81 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.561 m³ |
| Color | Heirloom Black |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.00″w x 35.50″d x 28.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 81.3 cm w x 90.2 cm d x 71.8 cm h |
| Weight | 74.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 32 × 28.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Heirloom Black |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields