Topanga Swivel Chair – 106008-009
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Cream boucle, angled arms and a single pillow create a laid-back look, while a hidden 360-swivel offers ease in your office of living room. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 34 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 74.96 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.52 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.666 m³ |
| Color | Knoll Domino |
| Material | 95% Polyester, 5% Acrylic |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.00″w x 35.50″d x 28.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 81.3 cm w x 90.2 cm d x 71.8 cm h |
Additional information
| Weight | 74.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 32 × 28.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Knoll Domino |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields