Tobin Chair – 241232-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
241232-001
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Four Hands, Taupe Mongolian Fur, Terra Brown Parawood Veneer
Description
Ethically sourced authentic Mongolian sheepskin covers this unique statement chair, featuring removable feather-foam cushions. A cantilever-like wooden frame pairs with a webbed suspension seat to offer a true sink-in sit.
Product Details
| Weight (kg) | 28 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 61.73 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.38 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.662 m³ |
| Color | Taupe Mongolian Fur, Terra Brown Parawood Veneer |
| Material | 100% Wool Fur, Parawood Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.00″w x 42.00″d x 37.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 66.0 cm w x 106.7 cm d x 94.0 cm h |
Additional information
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 26 × 37 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Taupe Mongolian Fur ,Terra Brown Parawood Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields