TETE-A-TETE CHAISE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
On the Tete-a-Tete Chaise two opposing sides allow the perfect corner into which to cuddle. The cantilevered base sits atop two “L” shaped bar stock steel legs creating an exciting visual tension, wonder and drama. Non-reversible blind biscuit -tufted plush-down seat cushion standard. Browned Steel finish ONLY.
Product Details
| Dimensions | W 86in D 41.75in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Metal |
| Back Type | Loose |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 238 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 17.5 yd |
| COL | 279 sq. ft |
Additional information
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 86 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Browned Steel |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields