Sully Chair – 238393-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Shape-driven from top to bottom, this modern accent chair is tightly upholstered in a smooth wool-blend velvet. Subtle highs and lows throughout the fabric change in appearance depending on the direction of the fabric’s nap and the lighting in the room, bringing movement to the entire piece. S-spring construction ensures a supportive sit, while side cutouts catch the eye.
Product Details
| Weight (kg) | 22 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 48.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.538 m³ |
| Color | Monte Navy |
| Material | 50% Viscose, 50% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.50″w x 31.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 77.5 cm w x 78.7 cm d x 77.5 cm h |
Additional information
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30.5 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Monte Navy |
| Style |
Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields