Sully Chair – 238393-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Shape-driven and sustainably made, this modern accent chair is upholstered in carbon neutral, vegetable-tanned leather processed using naturally fallen eucalyptus leaves in Uruguay. S-spring construction ensures a supportive sit, while side cutouts catch the eye.
Product Details
| Weight (kg) | 23 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 49.82 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.92 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.479 m³ |
| Color | Eucapel Cognac |
| Material | Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.50″w x 31.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 77.5 cm w x 78.7 cm d x 77.5 cm h |
Additional information
| Weight | 49.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30.5 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Eucapel Cognac |
| Style |
Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields