Suerte Chair – 226092-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
With a curvy silhouette and classic rolled arms, thick-cut leather lends a fresh feel to vintage-inspired accent seating, with an airy iron cradle base for a beautiful balance of scale.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 52.91 lb |
| Volume (cu. ft.) | 26.17 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.741 m³ |
| Color | Palermo Nude, Matte Ebony |
| Material | Top Grain Leather, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 35.00″w x 33.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 88.9 cm w x 85.1 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 35 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Matte Ebony ,Palermo Nude |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields