ST JAMES LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The St. James Lounge Chair features a beautifully rolled back, English arms, T-cushion seat and hand turned legs with brass ferrules. It is standard with hand applied nail head trim. A matching St. James Ottoman (1775-89) is also available as well as a tufted back version (1775-54) of this luxurious lounge chair. Spring-Down seat cushion standard in fabric. Leather-Luxe standard in leather. NS-00 nail head trim standard in leather.
Product Details
| Dimensions | W 34in D 37in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 72 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 140 sq. ft |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Detail Color |
Medium Mahogany / Mahogany |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
"*" indicates required fields