ST. CHARLES CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The St. Charles Chair features a well-proportioned classic English arm with a dressmaker skirt. Each leg features adjustable glides. The St. Charles is also available Made To Measure®, as a swivel chair, glider swivel chair, love seat and sofa. Shown with the companion St. Charles Ottoman. Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 41in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 99 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
Additional information
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 32 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields