SPOOL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Spool Lounge Chair and companion ottoman are not just iconic pieces in the Hickory Chair assortment, but are also made to order in our Hickory, North Carolina workroom. This allows us to not only make each spindle by hand, but also to allow us to finish our Spool Chair and Ottoman in any finish and then adorn the legs with the standard Antique Brass ferrule with caster or optional Satin Nickel ferrules with casters as well. Spring-Down seat cushion and Blend-Down back cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion.
Product Details
| Dimensions | W 31.25in D 35in H 36.75in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 72 sq. ft |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 31.25 × 36.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Medium Mahogany / Mahogany |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
"*" indicates required fields