SOLENNE CHAISE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The French inspired Solenne Chaise has a subtly shaped wing back. Standard weltless except around the carved ash base with tapered legs and stretchers. Standard with a Spring-Down seat cushion and a weltless 16 x 27-inch Goose feather filled bolster.
Product Details
| Dimensions | W 29in D 66.5in H 41.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 133 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 13 yd |
| COL | 212 sq. ft |
Additional information
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66.5 × 29 × 41.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields