SILHOUETTES M2M CHAISE WITH MEDIUM SQUARE ARM (DRESSMAKER)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This beautiful chaise was created from the Silhouettes Upholstery Program that allows you almost endless design possibilities. Shown is the Medium Square Arm, T-Seat cushion, Dressmaker skirt with a contrasting skirt band and Box back cushion with the standard T’s eliminated. Spring-Down seat cushion and Blend-Down back cushion standard.
Product Details
| Wood Species | Hardwood Mixed |
|---|---|
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 171 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 16.5 yd |
| Dimensions | W 46in D 67in H 36in |
Additional information
| Weight | 171 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 46 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields