SILHOUETTES M2M ARMLESS CHAISE (EXP LEG)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Creating a one of a kind piece is simple with the Silhouettes Upholstery program. This Made To Measure 38-inch wide Chaise is Armless with a Multi-Pillow Knife Egde Back, Exposed Leg number 202 finished in Sable finish and was made Standard Height and Standard Depth The ferrule caster on the 530 maple turned leg is available in antique brass (default) or satin nickel (optional for no up charge).
Product Details
| Dimensions | W 0in D 67in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 161 lb |
| Volume | 137.87 ft³ |
| COM | 12 yd |
| COL | 189 sq. ft |
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Black Lacquer / Black |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields