SILHOUETTES CHAIR WITH LAWSON ARM (KICK PLEAT)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This comfortable lounge chair and ottoman were created from our versatile Silhouettes Upholstery Program. The Lounge Chair was created by selecting Sock Lawson Arms, a Knife-Edge back cushion, a T seat cushion, a Kick-Pleat skirt and was made in Extended Height and Standard Depth. The Made to Measure Ottoman features a Kick-Pleat skirt and was made as a custom 30-inch square size.
Product Details
| Dimensions | W 37in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 116 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 13.5 yd |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields