SILHOUETTES ARMLESS CHAIR (DRESSMAKER)
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This Armless Chair was made from the diverse options available in our Silhouettes Upholstery Program. A crisp Dressmaker skirt, Square seat cushion, and an Extended Height Tight Back were selected to make this distinctive chair. Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 26in D 39in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 108 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
Additional information
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 26 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields