SHEILA ARMLESS SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Sheila Swivel Chair has the elegance of an armless pouf with a back. Made with a plush tight seat and back, the Sheila Swivel Chair has a beautiful organic shape and curved back that gently cradles your back. The generously scaled Sheila Swivel Chair sits upon a cantilevered base.
Product Details
| Dimensions | W 27.5in D 34.25in H 31.25in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 77 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
Additional information
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 27.5 × 31.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields