SHEA SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This chair wants you to know that grand comfort does not mean you must sacrifice style and elegance. Not to mention this chair will take you round and round the room with its swivel base. A loose seat cushion is non-reversible for aesthetic purposes. (Zipper is on bottom side)
Product Details
| Dimensions | W 34in D 35in H 33.25in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 133 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 158 sq. ft |
Additional information
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34 × 33.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields