SAMANTHA CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Samantha Chair is generously scaled for use in the dining room or as an occasional chair. The hand-carved interlocking ring pattern creates visual interest from any angle. Optional finishes and fabrics available.
Product Details
| Dimensions | W 23.25in D 24.25in H 34.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Weight | 36 lb |
| Volume | 26.02 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| COL | 18 sq. ft |
Additional information
| Weight | 36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 23.25 × 34.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields