SAM TETE-A-TETE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Meet Sam, an elegant tete-a-tete created to anchor a room or be placed at the end of a bed when a sofa just is not right for the space, the Sam Tete-a-Tete s the perfect fit. The Sam Tete-a-Tete was designed by Kim Scodro to have clean lines and soft hand-tufting to give this transitional piece the perfect solution whether the interior space be modern or traditional. Truffle finish and one pair of 20-inch goose feather throw pillows are standard.
Product Details
| Dimensions | W 73.5in D 31.25in H 31in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tufted |
| SeatType | Tight |
| Weight | 157 lb |
| Volume | 119.04 ft³ |
| COM | 13.5 yd |
| COL | 216 sq. ft |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.25 × 73.5 × 31 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
"*" indicates required fields