Rowen Chair – 105778-009
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105778-009
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Gray, Leather, Palermo Drift, Carbon Black, Natural Whitewash Ash
Description
Slim, black steel frames buttery, pronounced seating of tan top-grain leather, with whitewashed ash accentuating angular arms.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35.27 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.74 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.474 m³ |
| Color | Palermo Drift, Carbon Black, Natural Whitewash Ash |
| Material | Top Grain Leather, Stainless Steel, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 32.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 81.3 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 27.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Carbon Black ,Natural Whitewash Ash ,Palermo Drift |
| Style |
Industrial |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields