Rowen Chair – 105778-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
105778-006
Category: Chairs
Tags: Black, Chairs, Four Hands, Leather, Sonoma Black, Carbon Black, Toasted Oak
Description
Buttery black seating of Four Hands-exclusive top-grain leather, with angular arms of exposed oak providing fresh contrast. Slim, carbon-finished steel legs for a dose of modern-industrial edge.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35.27 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.74 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.474 m³ |
| Color | Sonoma Black, Carbon Black, Toasted Oak |
| Material | Top Grain Leather, Stainless Steel, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 32.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 81.3 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 35.27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 27.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Carbon Black ,Sonoma Black ,Toasted Oak |
| Style |
Industrial |
| Features |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields