REGIS LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The companion Regis Lounge Chair mirrors the generous Regis Sofa, with the same distinctive mitered side panels. Kohl finish shown.
Product Details
| Dimensions | W 38.5in D 43.5in H 33.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 185 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 11 yd |
| COL | 176 sq. ft |
Additional information
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.5 × 38.5 × 33.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Kohl |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields