RACHEL RECLINER
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Rachel Reclining Chair has English saddle arms, a rolled back, serpentine side rails, a loose pillow Blend-Down back, a Spring-Down seat cushion and hand turned legs. The Rachel features a push back mechanism that allows the back to angle while raising the foot rest. It reclines in two positions. When fully reclined with the footrest, the overall depth is 66 inches. To fully recline, the chair must be 22 inches from the wall.
Product Details
| Dimensions | W 33in D 38.5in H 41in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Semi-Attached |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 125 lb |
| Volume | 47 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 162 sq. ft |
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 33 × 41 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Kohl |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields