PAT CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The PE220-00 Pat Chair has been a Pearson favorite for many years. With the beautifully hand-tufted back, luxurious Spring-Down seat cushion and elegant saber legs, Pat is as comfortable as she is stylish.
Product Details
| Dimensions | W 29in D 33in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tufted |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 80 lb |
| Volume | 36 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
Additional information
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 29 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Light Walnut / Walnut |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields