PARIS CLUB CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Paris Lounge Chair is a very comfortable lounge chair that Mariette Himes Gomez designed for the launch of her Hickory Chair Collection. It has a comfortable tight back, Spring-Down seat cushion and is standard with a kick-pleat skirt. The Paris Lounge Chair is also available as a swivel chair and a swivel glider chair.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 37in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 84 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10 yd |
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 30 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Yellow |
| Detail Color |
Medium Mahogany / Mahogany |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields