Pacey Swivel Chair – 251608-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Soft volume and bold shaping meet in a statement-making accent chair. With rounded arms, velvet upholstery and a 360-swivel base, this silhouette finds even more character in T-shaped frame detailing.
Product Details
| Weight (kg) | 36 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 79.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.6 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.64 m³ |
| Color | Monte Navy |
| Material | 50% Viscose, 50% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 36.00″w x 34.25″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 91.4 cm w x 87.0 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 36 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Monte Navy |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields