OXFORD PULL UP CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Oxford Chair is a versatile pull-up chair with a tight seat and back. Its rolled arms converge from front to back and feature standard nail trim on the arm stump and around the base of the chair. NS-00 nail head trim standard as shown.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 28.75in H 36.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 72 sq. ft |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 30 × 36.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Sable |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields