OSSEIN CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This Chair Reveals its strength of structure must be expressed on the outside as its frame takes center stage in style. The upholstered seat and back cradle you in comfort. The chair comes standard with (1) 10” x16” Goose Feather Lumbar Pillow. in Dark Walnut finish. Shown in Espresso finish.
Product Details
| Dimensions | W 30.5in D 33.5in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 57 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
Additional information
| Weight | 57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 30.5 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields