NICHOLAS SWIVEL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Nicholas Swivel Chair by Kim Scodro cradles you in comfort. The gently sloping arms and curved back create luxurious comfort and styling. The plinth base made of American Ash encapsulates our custom low profile swivel mechanism while adding textural interest. Features patented Salem Rod® construction.
Product Details
| Dimensions | W 31.5in D 36in H 32.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 97 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 162 sq. ft |
Additional information
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31.5 × 32.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields