MONROE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Monroe upholstery series has an Edwardian-inspired shape with French Modern details including the wooden ash banding around the base and gracefully tapered solid ash legs. The series includes an 84-inch sofa with two seat cushions and three front posts and a 96-inch sofa with three seat cushions and four front posts, a chair, and an ottoman. The Monroe series is standard with welt trim. As an option welt with nail head trim around the base is available. Luxury Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion.
Product Details
| Dimensions | W 30in D 36.5in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 90 lb |
| Volume | 48.61 ft³ |
| COM | 8.5 yd |
| COL | 135 sq. ft |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 30 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alabaster |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields