MEREDITH SKIRTED CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Meredith Lounge Chair and its companion swivel chair take inspiration from sleek, modern American upholstery from the 1950’s. Updated with a beautiful dressmaker skirt, a simple yet elegant button detail on the back and petite footprint, David envisions the Meredith as a perfect chair for the bedroom or sitting room. “It’s not too big, but sits bigger than it looks,” he says. “It’s comfortable and classic.” A companion swivel chair and sofa are also available. Spring-Down seat cushion is standard.
Product Details
| Dimensions | W 29.5in D 36in H 31.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 97 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 11 yd |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 29.5 × 31.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields