Maxx Swivel Chair – CKEN-F4Z-061
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
CKEN-F4Z-061
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Gray, Umber Grey, Whitewash, Aged Bronze Nailhead
Description
This modern take on the classic library chair is covered in distressed brown-grey leather and mounted on a 360-degree swivel base of whitewashed parawood.
Product Details
| Weight (kg) | 36 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 79.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.571 m³ |
| Color | Umber Grey, Whitewash, Aged Bronze Nailhead |
| Material | Top Grain Leather, Solid Parawood, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.50″w x 33.75″d x 26.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 85.1 cm w x 85.7 cm d x 66.0 cm h |
Additional information
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 33.5 × 26 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields