Maxx Swivel Chair – 106176-098
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This modern take on the classic library chair is covered in upcycled leather and mounted on a smooth swivel base of solid wood. Sourced from one of the oldest family-owned tanneries in Italy’s Bassano del Grappa, our heirloom leather covering is salvaged and processed from upcycled hides featuring an abundance of natural markings, scars and color variations. The result? Beautifully supple, buttery soft hides with an unmatched depth of color and richness, and an authentic lived-in look.
Product Details
| Weight (kg) | 36 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 79.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.571 m³ |
| Color | Heirloom Sienna, Burnt Umber, Aged Bronze Nailhead |
| Material | Top Grain Leather, Solid Parawood, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.50″w x 33.75″d x 26.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 85.1 cm w x 85.7 cm d x 66.0 cm h |
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 33.5 × 26 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
"*" indicates required fields