Marquesa Swivel Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Marquesa Swivel Chair and Chair take cues from the refined aesthetics of French and Italian furniture styles. The distinctive horizontal channels on the base, which rest on a rounded solid ash base, lend both glamour and classic luxury to the Marquesa Chairs. Its soft, contemporary lines show the attention to detail and impeccable craftmanship which Hickory Chair is known for. A companion sofa and sectional are also available.
Product Details
| Dimensions | W 34in D 39in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 119 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 12 yd |
| COL | 189 sq. ft |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 34 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields