MARLER TUFTED CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Like its vintage Hickory Chair predecessor, the Marler Tufted Chair with coordinating ottoman are luxuriously comfortable. Our modern version features soft curves, rounded corners and sloping arms supported by narrow tapered mahogany legs. The Marler Ottoman gently arcs to conform to the front rail of the chair and features a smooth, non-tufted top. Marler is available as a 80-inch sofa, 68-inch apartment sofa, chair and ottoman. The chair and sofas are also available without tufting. A pair of two 20-inch goose feather throw pillows are standard on each version of the sofas. Luxury Spring-Down seat cushion standard. Ottoman standard in Classic cushion.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 37.5in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tufted |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 66 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 162 sq. ft |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 32 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields