MARLER CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Marler Chair and companion ottoman were inspired by a vintage Hickory Chair sofa from the 1930’s. Our modern version features soft curves, rounded corners and sloping arms supported by narrow tapered legs. The Marler Ottoman gently arcs to conform to the front rail of the chair and features a smooth, non-tufted top. The Marler series includes an 80-inch sofa and a 68-inch apartment sofa that are standard with a pair of 20-inch 100% goose feather throw pillows. The complete series is also available tufted. Spring-Down seat cushion standard. Ottoman standard in Classic cushion. Optional every other nail spaced NS-09 nail head trim shown.
Product Details
| Dimensions | W 32in D 37.5in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 93 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
| COL | 149 sq. ft |
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 32 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields