MARK LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Mark Lounge Chair is a timeless and tailored dream. This deep-seated, fully upholstered frame rests on a wooden base. Optional NS-34 faceted nail head trim available upon request. Standard without nail head trim. Available with Greek Key nail head trim pattern in small, petite and faceted nails only.
Product Details
| Dimensions | W 40.5in D 40.25in H 34.25in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 100 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 162 sq. ft |
Additional information
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.25 × 40.5 × 34.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields